W imieniu Porozumienia AUTYZM-POLSKA reprezentującego 27 organizacji członkowskich działających na rzecz osób z autyzmem, przedstawiamy opracowane rekomendacje nowej formy organizacyjno-prawnej mieszkalnictwa wspomaganego- Wspólnoty Domowej, przeznaczonej dla osób dorosłych z autyzmem, niepełnosprawnością w stopniu znacznym i niepełnosprawnościami sprzężonymi, wymagających intensywnego wsparcia.
Nad tymi rozwiązaniami nasze organizacje członkowskie pracowały już od dawna i realizowały je w formie projektów, a Koncepcja Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem została przygotowana przez Zespół ds. rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz mieszkalnictwa Porozumienia Autyzm-Polska.
Załączamy ponadto Formularz Kwalifikowania Osób Niepełnosprawnych powyżej 16 r. do szczególnego specjalistycznego wsparcia oraz Sposób obliczania etatów i wskaźników we Wspólnocie Domowej.
Nasza koncepcja dotyczy osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, jednak mamy nadzieję, że będą z niej mogli również skorzystać po modyfikacjach reprezentanci osób z innymi niepełnosprawnościami.
Małgorzata Rybicka
Wiceprzewodnicząca Zarządu Porozumienia Autyzm-Polska
Edward Bolak
Członek Zarządu Porozumienia Autyzm-Polska
Załączniki:
00 – Koncepcja Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem
01 – Formularz_kwalifikowania do specjalistycznego wsparcia
02 – Sposób obliczania etatów i wskaźników Wspólnota Domowa