Aktywiści Autyzm-Polska podczas spotkania w MRPiPS 24 października 2024 r.
Na spotkaniu w sprawie mieszkalnictwa wspomaganego 24 października stawiła się silna reprezentacja Porozumienia Autyzm-Polska. Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wiceministrowie Łukasz Krasoń i Katarzyna Nowakowska zaprosili aktywistów z całej Polski. Wielu uczestniczyło w spotkaniu online.
Brali w nim udział ze strony Porozumienia przewodnicząca Małgorzata Rybicka, wiceprzewodniczący Edward Bolak i Adam Kompowski, oraz członkinie zarządu Maria Wroniszewska i Marta Sierocka-Rogala, a także współpracujące z Porozumieniem ekspertki Fundacji Synapsis Maria Jankowska i Izabela Zielińska.
Spotkanie miało dotyczyć nie tylko mieszkań i domów dla osób z niepełnosprawnościami, ale także pieczy zastępczej, osób wychodzących z domów dziecka, w kryzysie bezdomności.
Wynikało z niego, że zamiast planowanej deinstytucjonalizacji mamy kierunek odwrotny – wydatki na domy pomocy społecznej w Polsce w ciągu dekady wzrosły o prawie 40 proc. I to wydatki realne, po uwzględnieniu inflacji. Samorządy budują kolejne DPS-y, a mieszkań wspomaganych powstaje za mało. Polska nie wypełnia zobowiązań międzynarodowych, zastrzeżenia mają ONZ i Unia Europejska – to dane z prezentacji, jakie zobaczyli uczestnicy spotkania.
– To nie jest tak, że tylko instytucje kontrolne nie są zadowolone z działań polskiego państwa. Jest mnóstwo osób w dramatycznej sytuacji. Matki czterech osób, którymi zajmuje się moja organizacja, chorują onkologicznie. Dlaczego nie ma ustawy, dzięki której ich dorosłe dzieci mogłyby bezpiecznie zamieszkać bez rodziców? Narasta społeczny gniew. Tego nie można ignorować – skomentowała Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Porozumienia Autyzm-Polska i przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska.
– Ignorować a nie mieć w tym momencie zasobów, żeby zaspokoić te potrzeby to są dwie różne sprawy – odpowiedział jej minister Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami. I zapowiedział, że chce by ustawa o mieszkalnictwie wspomaganym powstawała przy udziale strony społecznej. Następne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć w styczniu.