Wasz głos jest dla mnie bardzo ważny – zapewniał Łukasz Krasoń, nowy Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przedstawicieli Porozumienia Autyzm-Polska. – Bardzo liczymy na dobrą współpracę – odpowiedziała Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Porozumienia Autyzm-Polska.
17 stycznia 2024 r. przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska spotkali się z Łukaszem Krasoniem, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Rozmawialiśmy o najważniejszych problemach środowiska. Czyli: o braku adekwatnego wsparcia dla dorosłych osób z autyzmem, zarówno jeśli chodzi o zamieszkanie, jak i zajęcia dzienne. O koncepcji Wspólnot Domowych Porozumienia. O koniecznych zmianach w finansowaniu Środowiskowych Domów Samopomocy, WTZ-ów i ZAZ-ów. O wątpliwościach, jakie budzi skala do określania poziomu wsparcia, wprowadzona razem z ustawą o świadczeniu wspierającym, rozmawialiśmy szczegółowo z obecnym na spotkaniu Krzysztofem Kosińskim, dyrektorem Biura Pełnomocnika.
Umówiliśmy się z Pełnomocnikiem, że będziemy regularnie współpracować przy wypracowywaniu rozwiązań dla osób z autyzmem. W spotkaniu ze strony Porozumienia wzięli udział: Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Porozumienia, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, Adam Kompowski, wiceprzewodniczący Porozumienia, Fundacja Dom Autysty, Edward Bolak, wiceprzewodniczący Porozumienia, Fundacja Wspólnota Nadziei, Marta Sierocka-Rogala, członek zarządu Porozumienia, Fundacja Scolar, Maria Wroniszewska, członek zarządu Porozumienia, Fundacja Synapsis, Maria Jankowska, Rzecznik Praw Osób z Autyzmem, również Fundacja Synapsis, Izabela Zielińska (Fundacja Synapsis) i Marcin Kruhlej, członek zarządu Porozumienia, KTA oddział Białystok.